Čo priniesol týždeň 10. 6. 2019 – 16. 6. 2019

Odchádzajúci prezident SR Andrej Kiska a nastupujúca prezidentka SR Zuzana Čaputová zhodne hovoria o potrebe kvalitného vzdelania pre naše deti. Rozhodujúce slovo v téme reformy vzdelávania má však vláda a parlament, nie prezident | Foto – TASR

Odchádzajúci prezident SR Andrej Kiska a nastupujúca prezidentka SR Zuzana Čaputová zhodne hovoria o potrebe kvalitného vzdelania pre naše deti. Rozhodujúce slovo v téme reformy vzdelávania má však vláda a parlament, nie prezident | Foto – TASR

 

Témy týždňa

Prípad zneužívania žiakov učiteľom obnovil diskusiu o zmene zákonov • Parlament pred letom rozhodne o viacerých návrhoch na zmeny v školstve • Pri povinnej škôlke sa čaká na vyjadrenie združenia samospráv

 

Výroky týždňa

„Mnohokrát som hovoril o tom, že potrebujeme vrátiť úctu a rešpekt vzdelaniu. Zabúdame na to, čo naši otcovia, dedovia a pradedovia vedeli – že to najcennejšie, čo môže naša spoločnosť dať, čo my môžeme dať našim deťom, je kvalitné vzdelanie.“

Andrej Kiska
prezident SR
počas menovania vysokoškolských profesorov | 11. 6. 2019

 

Tak, ako potrebujú seniori náš záujem, našu pozornosť a naše pochopenie, mladí ľudia potrebujú dostať kvalitné vzdelanie na kvalitných školách a potrebujú dostať príležitosti pre kreativitu, cestovanie a uplatnenie. Je našou povinnosťou dať im ju.“

Zuzana Čaputová
prezidentka SR
v inauguračnom prejave | 15. 6. 2019

 

Výber z udalostí

• V minulom týždni Slovenskom otriasol prípad opakovaného zneužívania žiakov v bratislavských školách. Polícia informovala o obvinení učiteľa zo zločinu sexuálneho zneužívania, výroby detskej pornografie a ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

„Podľa doterajších informácií obvinený od decembra 2017 ako pedagogický zamestnanec zneužil svoju pozíciu učiteľa, vedel o nepriaznivých rodinných, sociálnych a majetkových pomeroch poškodeného 11-ročného chlapca. So zámerom sexuálneho kontaktu s maloletým nadviazal a udržiaval s ním a s jeho matkou priateľský vzťah,“ objasnil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

 Médiá zároveň upozornili na to, že učiteľ pre svoju trestnú minulosť pred niekoľkými rokmi musel ukončiť pracovný pomer v škole na Vazovovej ulici v Bratislave. Stalo sa tak po tom, čo rodičia zistili, že bol v roku 1998 trestaný za zneužívanie detí. To riaditeľ školy nezistil, keďže bol záznam z predloženého výpisu z registra trestov po 10 rokoch vymazaný.

Ďalšiemu zneužívaniu sa dalo zabrániť, ak by parlament v roku 2017 schválil návrh poslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS), ktorá žiadala, aby učitelia pri nástupe do školy predkladali kompletný odpis z registra trestov, v ktorom sú uvedené aj zahladené trestné činy.

• Na kauzu učiteľa, ktorý je obvinený zo zločinu sexuálneho zneužívania, zareagovali viaceré ministerstvá aj zástupcovia mimovládnych organizácií či publicisti.

x Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) vyhlásila, že ministerstvo chcelo predkladanie odpisov z registra trestov zahrnúť do nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Podľa nej však so zmenou nesúhlasila Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR), ani školskí odborári. „Na základe týchto pripomienok sa to vypustilo zo zákona,“povedala ministerka.

x Prokuratúra na vyjadrenie Lubyovej zareagovala konštatovaním, že nemala a nemá zásadné výhrady voči tomu, aby sa bezúhonnosť pedagogických a odborných zamestnancov preukazovala odpisom z registra trestov, poznamenala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

x „Musíme nájsť také riešenie, ktoré v prvom rade ochráni to dieťa a na druhej strane nebude trestom pre 90-tisíc zamestnancov, ktorí sú v školstve,“ zareagovalVladimír Crmoman, šéf Slovenskej komory učiteľov, ktorá sa pred dvomi rokmi postavila proti prijatiu návrhu Ďuriš Nicholsonovej.

x „Objavil sa takýto prípad, ktorý je poľutovaniahodný. Ale zase na druhej strane musím povedať, že či kvôli tomuto prípadu, ktorý mohol byť zachytený inými mechanizmami, je potrebné takto plošne meniť návrh zákona,“ vyhlásil predseda školského výboru parlamentu Ľubomír Petrák (Smer-SD).

x „Určite účinné riešenie je využívať odpis z registra trestov,“ myslí si Samuel Burský z ministerstva spravodlivosti. „Je to určite pravidlo, ktoré, ak by sa zaviedlo, tak minimalizuje riziku vzniku takýchto prípadov na školách,“ doplnila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

x To, že sexuálni predátori často vyhľadávajú profesie, v ktorých sa k objektom zneužívania dostávajú v rámci svojej práce, uviedla pre denník Pravda právnička Sylvia Gancárová.

• O tom, že sa sexuálnemu zneužívaniu dalo predísť už v škole na Vazovovej ulici, ak by jej vedenie ráznejšie zakročilo, informovala televízia Markíza.

„Teraz, keď sú známe všetky fakty, by mali poslanci urýchlene zmeniť legislatívu tak, aby základné školy mohli od učiteľov žiadať kompletný odpis z registra trestov. Tu nejde o šikanovanie či kriminalizáciu pedagógov, ide o to, aby sa minimalizovalo riziko vzniku takýchto prípadov na školách. Ide predsa o deti, a to by nikoho nemalo nechať ľahostajným,“ píše publicista Marián Repa.

Opätovné predloženie návrhu Lucie Ďuriš Nicholsonovej už avizovalaposlankyňa Zuzana Zimenová (klub SaS).

• Na poslednej schôdzi NR SR pred parlamentnými prázdninami budú poslankyne a poslanci rozhodovať o ďalších návrhoch, ktoré sa týkajú školstva. Pôjde o:

x návrh hnutia OĽaNO, ktoré presadzuje, aby riaditeľ školy alebo školského zariadenia mohol funkciu vykonávať nanajvýš tri razy po sebe s tým, že na zvolenie tej istej osoby tretíkrát má byť potrebný vyšší počet hlasov členov rady školy;

x návrh poslankyne Simony Petrík (Spolu-OD), ktorý si kladie za cieľ rozšíriť ponuku služieb starostlivosti o deti v predškolskom veku o tzv. detské skupiny a ďalší návrh, ktorý má umožniť zákonným zástupcom umiestnenie dieťaťa do predškolskej starostlivosti iba v prípade ich záujmu;

x návrh poslanca Ota Žarnaya (Spolu-OD), ktorý má zaručiť objektivitu realizácie a hodnotenia externej časti maturitnej skúšky a aj ostatných plošných testovaní žiakov;

• V druhom čítaní plénum parlamentu prerokuje návrh SNS, ktorého cieľom je zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov.

• Rozpory medzi parlamentnými stranami ešte pred začatím schôdze vyvolal návrh opozičnej SaS o tom, aby sa zo zákona o štátnom jazyku vypustilo ustanovenie o uprednostňovaní štátneho jazyka pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku.

Návrh plánuje zmeniť ustanovenia o vedení pedagogickej dokumentácie v školách s vyučovacím jazykom menšín. Väčšina z nej by sa po novom viedla iba v jazyku príslušnej menšiny, a nie dvojjazyčne. Rozsah dokumentácie vedenej aj v štátnom jazyku by navrhovalo ministerstvo školstva. „SNS nikdy nepodporí takýto návrh,“ reagovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová s tým, že strana považuje návrh „za nehoráznu drzosť“.

• Do programu rokovania parlamentu je v druhom čítaní zaradený aj návrhna zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre deti od piatich rokov. Rokovanie o návrhu bolo na minulotýždňovej schôdzi školského výboru prerušené. Predseda výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) v tejto súvislosti uviedol, že sa čaká na stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Spolupredkladateľka návrhu Eva Smolíková (SNS) doplnila, že vyjadrenie ZMOS bude k dispozícii po 18. júni.

Voči zavedeniu povinnej predškolskej dochádzky protestujú zástupcovia mimovládnych organizácií i rodičia. Podľa Juraja Šústa zo Spoločenstva Ladislava Hanusa má štát zasiahnuť tam, kde rodičia nedokážu z rôznych dôvodov vykonávať svoju rodičovskú kompetenciu. „Naopak, rodičov, ktorí túto úlohu zvládajú, má štát podporovať. Toto tento návrh zákona ruší a mení, lebo berie kompetenciu a autoritu z rodičov na štát a proti tomuto my principiálne protestujeme,“ hovorí Šúst.

Podporu pre návrh o povinnej škôlke v uplynulom týždni vyjadrilsplnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd). Povinná predškolská dochádzka podľa neho vo veľkej miere pomôže zabrániť nesprávnemu zaraďovaniu detí do špeciálnych základných škôl.

O tom, že podiel detí v systéme špeciálneho školstva je na Slovensku najvyšší v Európe, píše na blogu projektu To dá rozum analytička Miroslava Hapalová.

• Kým prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho inauguračného príhovoru spomenula aj dôležitosť kvalitného vzdelávania pre mladých a potrebu kvalitných škôl, jedným z posledných krokov dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku bolo vymenovanie 37 profesorov vysokých škôl. Zoznam novovymenovaných profesorov a profesoriek si môžete pozrieť tu.

 

Všimli sme si

• V Českej republike strana Starostovia a nezávislí (STAN) priniesla návrh na zavedenie inštitútu voľna pre učiteľov po 10 rokoch svojej činnosti. „Nový Zéland zaviedol 10-týždňový sabatikal pre učiteľov, ale aj riaditeľov pred viac ako 10 rokmi. Voľno si môže vziať len obmedzený počet učiteľov v krajine, pričom výber sa odvíja od návrhov uchádzačov o tom, ako by čas využili,“ píše o téme spoločnosť Eduin.

O úspešnom fungovaní „sabatikalu“ pre učiteľov hovorila pre Aktuality.sk aj profesorka pedagogiky Dana Hanesová.

• Denník N zhrnul výsledky medzinárodnej štúdie Health Behaviour in School Aged Children, ktorá sa pripravuje každé štyri roky a zisťuje informácie o živote 11-, 13- a 15-ročných žiakov. „V škole sa páči iba každému piatemu školákovi vo veku 13 a 15 rokov, pričom drvivej väčšine 15-ročných školákov na vzdelaní veľmi záleží. Až pätina školákov mala niekedy problém s čítaním a viac než polovica s matematikou,“ píše denník o výskume, ktorý najnovšie dáta zbieral aj na Slovensku.

 

Editor: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk