Čo priniesol týždeň 26. 2. 2018 – 4. 3. 2018

Autor fotografie: Radovan Kazda

Autor fotografie: Radovan Kazda

 

Prihláste sa na odoberanie newslettra:

 

Témy týždňa 

Študenti, školy aj neziskové organizácie vyjadrili spolupatričnosť rodinám a kolegom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej • Rezort školstva nedostatočne čerpá eurofondy • V medzinárodnom rebríčku podpory talentov sa prepadávame

 

Výrok týždňa

„Vysokoškolskí študenti tvoria dôležitú časť spoločnosti, ktorá bude zodpovedať za vytváranie a formovanie budúcnosti krajiny. Takej budúcnosti, kde bude silná občianska angažovanosť, postavená na pilieroch demokracie a slobody slova, ktorá bude viesť k zodpovednému prístupu politickej elity proti akejkoľvek forme korupcie, a ktorá dokáže ochrániť čestných občanov, novinárov hľadajúcich pravdu pred hrozbou mafiánskych praktík.“

Bálint Lovász
predseda Študentskej rady vysokých škôl
v reakcii na dvojnásobnú vraždu | 28. 2. 2018

 

Výber z udalostí

• Občianske združenie Nové školstvo spolu s predstaviteľmi a predstaviteľkami ďalších občianskych organizácií a iniciatív vyjadrilo úprimnú sústrasť rodinám, priateľom a kolegom zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej, ako i podporu novinárom a novinárkam.

„Apelujeme na kompetentných, aby sa zasadili o objektívne vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Vyzývame pri tejto príležitosti všetkých predstaviteľov vlády, parlamentu, štátnej správy i samosprávy, politikov vládnej koalície i opozície, aby prestali verbálne útočiť na novinárov, novinárky a médiá. Obdobie ich dehonestácie a spochybňovania významu nezávislých médií na Slovensku sa musí skončiť,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku.

Po tragickej udalosti vyjadrujeme solidaritu všetkým poctivým novinárom, novinárkam a slobodným médiám na Slovensku, a zároveň vyhlasujeme, že boj za právny štát a proti korupcii a klientelizmu je našim spoločným bojom.

• Okrem tisícov ľudí v uliciach nielen slovenských miest si v uplynulý piatok pamiatku obetí spomienkovým pochodom uctili aj študenti Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, kde Ján Kuciak a Martina Kušnírová absolvovali svoje vysokoškolské štúdium.

„Nie je možné slovami vyjadriť dôsledky takého krutého aktu, vykonaného na dvoch mladých ľuďoch, ktorý otriasa nielen Slovenskou republikou, ale aj akademickou verejnosťou,“ uvádza sa v stanovisku UKF, ktorej rektor Ľubomír Zelenický nad tragédiou vyjadril rozhorčenie.

• K tragickej udalosti sa vyjadrili aj ďalší zástupcovia študentov a stredných i vysokých škôl.

Vyvesením čiernej zástavy si pamiatku svojho bývalého študenta uctilo bytčianske gymnázium.

To, že dvojnásobná úkladná vražda môže mať vážny vplyv na slobodu slova a novinársku prácu, skonštatovali v spoločnom vyhlásení rektor Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Bratislave Juraj Štern s dekankou Fakulty masmédií PEVŠ a expremiérkou Ivetou Radičovou.

• V uplynulom týždni štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd) predniesol školskému výboru parlamentu najnovšiu Správu o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach.

Správu spracovala Štátna školská inšpekcia, ktorá v minulom školskom roku uskutočnila takmer dvetisíc kontrol v štátnych, cirkevných aj súkromných školách. Prehľad zistení z inšpekčnej činnosti si môžete prečítať tu.

• Neprítomnosť ministerky školstva Martiny Lubyovej (nom. SNS) na zasadnutí výboru vyvolala kritiku opozičných poslancov. „Pracovný program ministerky školstva akceptujeme. Vzhľadom na to, že ministerka dnes prerokováva otázky eurofondov so stavovskými organizáciami a nastavujú opatrenia, ako urýchliť ich čerpanie v roku 2018 a ďalších rokoch, považoval som ich za dostatočné, aby sa tu dnes ministerka nezúčastnila,“ reagoval predseda výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD).

Poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS) však skonštatoval, že ministerka by sa rokovaní výboru mala zúčastňovať, ak sa na ňom „preberajú dôležité správy o eurofondoch a o stave školstva.“

• Štátny tajomník Krajňák na školskom výbore informoval o čerpaní prostriedkov z dvoch operačných programov, ktoré financujú aj projekty v rezorte školstva: Ľudské zdroje a Výskum a inovácie.

Predseda výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) skonštatoval, že čerpanie je pomalšie, ako sa očakávalo a z tohto dôvodu výbor prijal uznesenie, v ktorom žiada rezort školstva, aby do 31. marca predložil návrh opatrení na jeho urýchlenie.

• Okrem nedostatočného čerpania eurofondov musí rezort školstva riešiť aj problémový projekt vzdelávania dospelých za 28 miliónov eur, ktorý preplácal online kurzy aj pre pre chovateľov kôz, baníkov, či masérov. Jedná sa o posledný projekt Národného ústavu celoživotného vzdelávania, ktorý vyšetrovala aj polícia.

Ministerka školstva Lubyová rozhodla, že ústav sa zruší a jeho pôsobnosť sa presunie pod Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV). Jeho novým generálnym riaditeľom sa stane Michal Němec. Ministerstvo túto zmenu prezentovalo ako krok k optimalizácii priamo riadených organizácií rezortu.

• Autori prieskumu Globálny index konkurencieschopnosti talentov (GTCI – Global Talent Competetiveness Index) merali, ako rôzne krajiny dokážu prilákať, motivovať a zužitkovať prácu talentovaných ľudí. V medzinárodnom rebríčku sa Slovensko umiestnilo na 40. priečke zo 119 hodnotených krajín. V roku 2016 pritom Slovensko figurovalo na 27. a vlani na 37. pozícii.

Podľa autorov prieskumu je talent zdrojom, ktorý nielen poháňa konkurencieschopnosť, ale zlepšuje aj celkovú životnú úroveň krajiny, mesta či organizácie.

 

Všimli sme si

• Slovenskí učitelia nemajú vytvorené podmienky na to, aby mohli rozvíjať talenty detí, skonštatovala pre Denník N špeciálna pedagogička Lucia Porubčanská. „Realita je taká, že tie deti majú nedostatok podnetov, neovládajú základné veci a chýba im motivácia prejsť procesom tak, aby mali dobré vyhliadky v živote,“ povedala Porubčanská. Podľa nej nie je normálne, aby pedagógovia museli sami hľadať sponzorov a vytvárať materiály, ktoré by mali byť k dispozícii od štátu.

• V rámci cyklu Príbeh na týždeň sa Rádio Slovensko RTVS venovalo téme inklúzie vo vzdelávaní. Reportáže zo škôl, ktoré sa princípy vzdelávania detí s rôznorodými potrebami a potenciálom snažia zohľadňovať a aplikovať v praxi, si môžete vypočuť z rozhlasového archívu.

 

• Filmové ocenenie Oscar pre krátkometrážny hraný film získala snímka The Silent Child, ktorá zachytáva príbeh štvorročnej nepočujúcej Libby. Upútavku k filmu si môžete pozrieť tu.

 

Editor vydania: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk

 

Prihláste sa na odoberanie newslettra: