Čo priniesol týždeň 5. 11. 2018 – 11. 11. 2018

Profesor Arnošt Veselý minulý týždeň v Bratislave prednášal a diskutoval s verejnosťou o tom, či možno školstvo reformovať „zhora,“ alebo sa radšej treba vydať cestou zmenami škôl „zdola“ | Foto - Katarína Haršányová

Profesor Arnošt Veselý minulý týždeň v Bratislave prednášal a diskutoval s verejnosťou o tom, či možno školstvo reformovať „zhora,“ alebo sa radšej treba vydať cestou zmenami škôl „zdola“ | Foto – Katarína Haršányová

 

Témy týždňa

Svoje komunálne voľby mala aj stredoškolská obec • Humenné pre obsadzovanie miest riaditeľov škôl rieši prokuratúra aj film • Našli sa rovno dve rigorózne práce šéfa parlamentu • Kauzy sečovskej školy a školy Dve ruky majú pokračovanie

 

Výrok týždňa

„Kvalita vysokoškolského vzdelávania je podmienená zverejňovaním prác, resp. aspoň ich sprístupňovaním v knižnici. Mnohé školy to tak robia. Narážajú však na nešťastné znenie a výklad autorského zákona. Podľa neho je žiak, študent výlučným autorom školského diela a preto musí udeliť licenciu škole na jeho „použitie“ – hoc i len na založenie do knižnice. Takýto zákon je úplne nesprávny. Podkopáva autoritu škôl, potláča úlohu učiteľov, odopiera im ich podiel na výsledku, na formovaní žiaka a na celkovej úrovni práce.

Robert Redhammer
rektor Slovenskej technickej univerzity
v blogu denníka SME | 11. 11. 2018

 

Výber z udalostí

• Uplynulý týždeň sa niesol v znamení volieb a jeho koniec priniesol zmeny na mnohých komunálnych stoličkách. O tom, aká je úloha samospráv, ale aj vlády či iniciatív „zdola“ pri zavádzaní zásadných zmien v školstve, prišiel do Bratislavy na pozvanie Nového školstva porozprávať profesor Karlovej univerzity Arnošt Veselý.

Prednášku Arnošta Veselého na tému „Reforma školstva zhora či zmena škôl zdola?“ si môžete pozrieť tu.

 

• Okrem komunálnych volieb, o ktorých rozprávalo celé Slovensko, sa konali aj stredoškolské, ktoré organizovalo združenie Pre stredoškolákov. Takmer 7000 študentiek a študentov zo 75 stredných škôl si v nich vyberalo svojich primátorov.

Potenciálnymi voličmi boli všetci študenti, ktorí sa v deň volieb nachádzali v škole a mali 15 a viac rokov. „Je to rádovo najväčšia študentská rovesnícka aktivita v počte zasiahnutých a zapojených študentov v histórii Slovenska,“ skonštatoval spoluorganizátor volieb Martin Kuštek.

O tom, ako by v jednotlivých mestách dopadli komunálne voľby, ak by v nich rozhodovali len stredoškoláci, si môžete prečítať tu.

 • Kým stredoškolské osadenstvo odpovedalo na otázky o tom, komu by vo voľbách dali svoj hlas, od kandidátov a kandidátok v jednotlivých obciach Slovenská komora učiteľov (SKU) zisťovala postoj ku skvalitňovaniu školstva na regionálnej úrovni. Konkrétne otázky sa týkali troch oblastí: 1) rovnosť príležitostí a rovný prístup k vzdelaniu; 2) podpora zamestnancov škôl a školských zariadení; 3) fungovanie školskej samosprávy.

Na otázky odpovedalo len obmedzené množstvo kandidátov. Niektorí z nich (napr. Jaroslav Polaček či Marek Hattas) vo voľbách uspeli a o ich plánoch v oblasti školstva si môžete prečítať tu.

• Výzvu rektorom a dekanom vysokých škôl v súvislosti s konaním komunálnych volieb zaslali v minulom týždni iniciatívy Za slušné Slovensko a študentská iniciatíva Nie je nám to jedno. Vedenia škôl požiadali o piatkové voľno pre študentov, prípadne o skrátenie ich vyučovania alebo presunutie výučby tak, aby mohli v piatok čo najskôr cestovať do svojich domovov.

„Rovnako na Vás chceme apelovať, aby ste z titulu svojej autority vyzvali študentov na to, aby išli voliť. Štatistiky na Slovensku ukazujú, aká je nízka volebná účasť prvovoličov a mladých voličov. Veríme, že jednou z úloh akadémie je vychovávať k zodpovednému občianstvu, ktoré sa okrem iného prejavuje i účasťou na voľbách,“ napísali školám autori výzvy.

• Jedným z okresných miest, kde po voľbách dôjde k výmene na primátorskej stoličke, je Humenné. Mesto pod vedením primátorky Jany Vaľovej (Smer-SD) čelilo okrem iného kritike aj pre obchádzanie výberového konania pri obsadzovaní postov riaditeľov škôl.

„Mesto namiesto toho, aby vyhlásilo podľa zákona výberové konanie, len poverí na pol roka riaditeľa školy. Tým je narušená demokracia pri voľbe riaditeľa, pretože je obídená rada školy, ktorá má právo po výberovom konaní vybrať kandidáta,“ skonštatoval Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov (SKU) a dodal, že ide o slovenský unikát.

SKU zisťovala, v ktorých humenských školách dochádza k takémuto porušovaniu. „Najmasívnejšie je to v Centre voľného času, kde podľa našich informácií by mal byť riaditeľ poverený už 11-krát od roku 2013. V tomto čase sú poverení aj ďalší traja riaditelia v materských školách v meste,“ priblížil Crmoman. SKÚ spolu s Nadáciou Zastavme korupciu vo veci podala podnet na Generálnu prokuratúru SR.

• Vedenie Humenného bolo v uplynulom týždni na pretrase aj pre dokumentárny film absolventa Vysokej školy múzických umení (VŠMÚ) Eduarda Cichu s názvom Základná umelecká škola Petra Breinera, ktorý poukázal na praktiky humenskej radnice nielen v oblasti školstva.

Vedenie mesta na film oficiálne reagovalo prostredníctvom zverejnenia článku na svojom webe  a odvolalo sa na obsah mailovej komunikácie s rektorkou školy. Pedagógovia VŠMU sa voči článku ohradili, podľa vedenia školy mesto v texte zavádzalo.

• Kým sa dosluhujúce vedenie Humenného pohoršovalo nad absolventskou prácou Cichu, zvyšok Slovenska naďalej znepokojovala kauza rigoróznej práce absolventa Andreja Danka (SNS).

Pre pochybnosti sprevádzajúce kauzu opoziční poslanci zvolali mimoriadnu schôdzu a chceli šéfa parlamentu odvolať. Schôdza však trvala len pár minút, koalícia totiž neschválila jej program.

Po mimoriadnej schôdzi Andrej Danko zvolal brífing, na ktorom uviedol, že svoju rigoróznu prácu zverejní. Rozhodol sa tak po mesiaci a pol od momentu, kedy sa o spôsob jeho získania titulu doktora práv začali zaujímať médiá.Ja som tento mesiac využil len na to, aby som si bol istý kompletnosťou všetkých materiálov a dokumentov,“ obhajoval sa Danko.

•  Vo štvrtok knižnica Univerzity Mateja Bela (UMB) sprístupnila Dankovu prácu verejnosti. Po bližšom preskúmaní jej obsahu Denník N zistil, že sa práca takmer úplne zhoduje s rigoróznou prácou Daniela Pisáka, ktorý ju obhájil rok po Dankovi.

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský v tejto súvislosti síce skonštatoval, že plagiátorstvo považuje za problém, ale na otázku, či práce DankaPisáka škola preverí prostredníctvom nezávislej komisie odpovedal, že revízia rigorózneho konania nie je podľa zákona možná. Zároveň Hiadlovský vyzval, aby nepokračovalo očierňovanie univerzity a skonštatoval, že UMB do dnešného dňa vo veci postupovala v súlade s platnou legislatívou.

Opak si myslí strana SaS, ktorá vyzvala Akademický senát UMB, aby navrhol prezidentovi Andrejovi Kiskovi odvolanie rektora Hiadlovského a zastavil prax utajovania prác na tejto univerzite.

To, že dnešná legislatíva neumožňuje odobrať titul ani po preukázaní podvodu, navrhujú zmeniť poslanci Oto Žarnay, Miroslav Beblavý a poslankyňa Viera Dubačová (všetci Spolu).

• V komentovaní celej „rigoróznej kauzy“ ani uplynulý týždeň nepoľavili akademici či publicisti:

x šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy uvažuje o možnosti, že Danko v práci nemusel odpisovať, keďže ju sám ani nemusel písať;

x publicistka Zuzana Kepplová súhlasí s konštatovaním, že študentovi, ktorý si kúpil „rigorózku“ na trhovisku s akademickými prácami, má univerzita, vrátane školiteľa a oponenta, klepnúť po prstoch;

x profesor Jozef Hvorecký si kladie otázku, prečo nie je na Slovensku možné odobrať titul absolventovi v ktoromkoľvek období, ak ho získal podvodným spôsobom.

K téme plagiátorstva sa Hvorecký vyjadruje aj v rozhovore pre denník SME. V uplynulom týždni sa kauze takisto venovali podcasty Denníka N a portálu aktuality.sk (tutu).

• O postavení slovenských vysokých škôl z pohľadu autorského zákona v súvislosti s témou originality záverečných prác študentov napísal rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer.

„Autorský zákon núti školy podpisovať „licenčné“ zmluvy s vlastnými študentami, aby ich práce mohli zaradiť do knižnice a dovoliť do nich nahliadať. Zákon z nich robí vazalov a pôsobí neférovo voči férovým študentom a učiteľom,“ píše Redhammer v blogu.

• Elokované pracovisko dobšinskej strednej odbornej školy v Sečovciach, ktoré sa stalo známym pre kauzu astronomicky vysokého nájomného, sa sťahuje do nových priestorov. Ročná úspora na nájomnom podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku bude predstavovať takmer 870 000 eur. Kauzu ešte v novembri minulého roka otvorila poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová (klub SaS).

Príbeh školy Dve ruky, ktorej problematické pôsobenie opísal Radovan Bránik, zrejme skončí vyradením zo siete škôl. Navrhla to Štátna školská inšpekcia. „Dôvodom boli závažné nedostatky súvisiace s nevytvorením priestorových podmienok na zabezpečenie výchovy a vzdelávania v súlade s predmetom činnosti školy,“ tvrdí ministerstvo.

 

Všimli sme si

• „Čo znamená falšovanie dizertačných, rigoróznych a iných univerzitných prác? Je to krádež ako každá iná? A prečo falšujeme vo vzdelávaní – stratilo pre nás vzdelanie hodnotu?“ Na tieto otázky odpovedali v uplynulom týždni hostky v relácii RTVS Silná zostava.

• Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave organizuje súťaž „Simulované rokovanie národného parlamentu“ pre 5-členné tímy zložené zo stredoškolákov v posledných troch ročníkoch a vysokoškolákov v prvom ročníku štúdia. Viac o podmienkach prihlásenia sa a o súťaži samotnej sa môžete dozvedieť tu.

• Téme detí so zdravotným znevýhodnením, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje pravidelne sa zúčastňovať na vyučovaní, sa venuje nový blog projektu To dá rozum. Tieto deti síce môžu byť oslobodené od povinnosti dochádzať do školy a byť individuálne vzdelávané v domácom prostredí, analytička Miroslava Hapalová však konštatuje, že oslobodenie od dochádzania do školy môže byť v niektorých prípadoch voľbou aj z dôvodu, že škola nevie zabezpečiť pre dieťa primerané podmienky a potrebné podporné služby.“

 

Editor vydania: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk