Čo priniesol týždeň 1. 10. 2018 – 7. 10. 2018

Na Slovensku si môžete objednať čokoľvek Vám napadne

Na Slovensku si môžete objednať čokoľvek Vám napadne

 

Témy týždňa

Prírodovedci skritizovali utajovanie rigoróznej práce predsedu parlamentu • Ministerstvo uzavrelo zmluvu o poskytovaní internetu • Exminister školstva sa stal rektorom • Poznáme prvú ocenenú Učiteľku Slovenska

 

Výrok týždňa

„Vedenie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave so znepokojením hodnotí skutočnosti, ktoré sa týkajú rigoróznej práce predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka. Podpísanie licenčnej zmluvy s klauzulou o zákaze sprístupnenia verejnosti 18 rokov po obhájení práce považujeme za akt, ktorý sa nedá odôvodniť nijakým racionálnym argumentom a sme presvedčení, že ide o hrubé porušenie akademickej etiky.“

Milan Trizna
dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
vo vyhlásení vedenia fakulty k rigoróznej práci Andreja Danka | 5. 10. 2018

 

Výber z udalostí

• Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) čelí pre podozrenia z pochybne získaného titulu JUDr. ostrej kritike (napr. tu, tutu). Svoju rigoróznu prácu naďalej zatajuje a v jeho konaní ho obhajuje aj ministerka Lubyová (nom. SNS).

To, kde získal predseda parlamentu titul, najskôr nebolo známe. V čase, keď  vyšlo najavo, o ktorú univerzitu sa jedná, Danko zakázal prácu zverejniť. Ku kritikom tohto utajovania sa pridala aj Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, podľa ktorej je to minimálne etické zlyhanie univerzity.  Dekan fakulty Milan Trizna v rozhovore vysvetlil, prečo akademici nemohli ostať ticho.

• Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej (nom. SNS) uzatvorilo zmluvu so spoločnosťou Swan ako novým poskytovateľom internetu pre školy. Centrálne obstarávanie internetu je opakovane v odborných kruhoch označované za plytvanie verejných prostriedkov, školy samotné s týmto riešením nie sú spokojné.

„Projekt Edunet je koncipovaný ako rámcová zmluva pre súhrnný počet 6 700 škôl a školských zariadení. (…) Je na slobodnom rozhodnutí každej školy alebo školského zariadenia, či sa zapojí do projektu EDUNET_SK a bude bezplatne využívať ich služby alebo využije možnosť vybrať si služby iného poskytovateľa internetových služieb v danej lokalite za odplatu, pokiaľ im viac vyhovujú,“ uviedla ministerka.

• Ministerstvo školstva čelilo kvôli súťaži o poskytovanie internetu školám kritike viacerých odborníkov a poskytovateľov (napr. tutu). Centrálne dodávaný internet totiž stojí približne trikrát viac ako pripojenie, ktoré by mohlo byť školám zabezpečované miestnymi poskytovateľmi.

Počas leta navyše Úrad pre verejné obstarávanie vyhlásil, že za projekt Infovek 2, ktorý Edunetu predchádzal, bude musieť rezort školstva zaplatiť pokutu 790-tisíc eur.

V dôsledku toho, že v roku 2015, teda ministrom Draxlerom, bola podpísaná zmluva, ktorá namiesto toho, aby súťažila, bola urobená priamym rokovacím konaním, a teda pokračovali s dodávateľom Telekomom,“ bola rezortu udelená pokuta, vysvetľovala ministerka Lubyová

Ministerstvo školstva sankciu už zaplatilo. Ako zhrnul týždenník Trend, v celej kauze išlo najmä o to, že ministerstvo nestihlo vypísať (a už vôbec nie uzavrieť) tender na nového dodávateľa školského internetu (Edunet) pred tým, než mu skončila zmluva na Infovek 2. Rezort sa preto rozhodol priamo podpísať predĺženie kontraktu so Slovak Telekom namiesto vypísania riadnej súťaže.

• Bývalý minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS), ktorý zo svojej funkcie musel odstúpiť pre škandál s prerozdeľovaním eurofondov (napr. tu, tutu), bol poverený riadením Vysokej školy Danubius v Sládkovičove.

„Mám predstavu, ktorú som predložil vedeniu, ako rozvíjať túto vysokú školu, lebo momentálne je situácia taká, že je málo detí v populačných ročníkoch, klesá počet študentov. Našiel som podporu vo vedení a poverenie na rektora som prijal,“ potvrdil  pre Nový čas Plavčan.

• Ku udeleniu profesúry dekanovi Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, Mariánovi Vanderkovi, ktorého komisia školy v roku 2016 usvedčilaz plagiátorstva, sa vyjadril dekan Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity Vasil Gluchman.

„Je na vedení univerzity, jeho fakulte, ale aj na ňom samom, ako sa s tým vyrovnajú. Zo skúsenosti dekana môžem konštatovať, že im túto situáciu nezávidím, lebo si neviem predstaviť, ako teraz dokážu zaujať konzistentný postoj k plagiátorstvu, prípadne k iným kauzám, ktoré sa aj na akademickej pôde vyskytujú,“ napísal Gluchman.

• Na spätnú väzbu stredným školám v súvislosti s vyučovaním slovenského jazyka a literatúry upozornila ministerka Lubyová a riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. Celkovo 558 stredných škôl dostalo v minulom týždni údaje o tzv. pridanej hodnote vo výučbe týchto predmetov.

• Hodnotitelia prvého ročníka Global Teacher Prize na Slovensku, ktoré u nás nesie názov Učiteľ Slovenska, ocenili Zuzanu Tkáčovú, učiteľku Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach. Tkáčová bude Slovensko reprezentovať v medzinárodnej súťaži v Dubaji. Rozhovor s ňou si môžete prečítať tu. Cenu verejnosti získala Noemi Ráczová zo Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach.

Do prvého ročníka súťaže sa zapojilo 100 učiteľov a desiatku finalistov vybrala sedemčlenná odborná komisia. „Sledovali sme, ako učiteľ dosahuje úspech u každého žiaka, ale i to, akým spôsobom učí, aké používa metódy a inovácie. Dôležité bolo i to, ako dokáže inšpirovať a spolupracovať s inými učiteľmi,“ povedal Juraj Hipš z neziskovej organizácie Živica, ktorá súťaž zorganizovala.

• Na to, že podľa Charty učiteľov musia byť ich pracovné podmienky „maximálne priaznivé pre čo najefektívnejšiu výučbu a učiteľovi musia umožňovať plne sa sústrediť na plnenie svojich profesijných úloh,“ upozornil pri príležitosti Svetového dňa učiteľov poslanec Miroslav Sopko (OĽaNO).

O požiadavkách Charty a o tom, že by mohli pokojne nahradiť nezrozumiteľný Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, písala na Svetový deň učiteľov aj poslankyňa Zuzana Zimenová (klub SaS).

 

Všimli sme si

• Slovenskí vedci objavili v Guatemale 5-tisíc terasových polí Mayov a svoje zistenia publikovali v prestížnom časopise Science. Science je spolu s Nature medzi vedeckými magazínmi to, čo je Sagan v cyklistike a Messi vo futbale. Jednoducho špička,“ približuje úspech našich vedcov Denník N.

• O tom, že účasť študentov na spravovaní vysokých škôl a fakúlt je dnes limitovaná, písal v blogu iniciatívy To dá rozum analytik Stanislav Lukáč. Dodal, že jednou z ciest na zlepšenie ich zapojenia do života školy je umožniť im viac ovplyvňovať veci, ktoré sa týkajú ich každodenného štúdia.

 

Editor vydania: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk