Prihláste sa na odoberanie newslettra:
Témy týždňa
Študenti sa prihlásili k odkazu Novembra Ministerka školstva rokovala v Moskve V Sečovciach na deťoch zarábajú, v Žiline šetria NKÚ potvrdil nedostatky pri rozdeľovaní eurofondov na výskum
Výrok týždňa
„Kontrola ministerstva školstva a Najvyšší kontrolný úrad po troch mesiacoch oficiálne potvrdili zistenia médií: 600 miliónov eur z eurofondov pre vedu a výskum rozdeľovali ministerstvo školstva a jeho Výskumná agentúra neprofesionálne a zlodejsky. Tak ako vždy pri podobných kauzách, aj pri tejto vzniká otázka, či sa zásadné pochybenia a vážne systémové nedostatky objavili iba z nedostatku profesionality alebo išlo o profesionálne pripravené pochybenia, aby sa zdroje z eurofondov dostali na „správne“ adresy.“
Marián Leško
publicista
v komentári týždenníka Trend | 16. 11. 2017
Výber z udalostí
Pri príležitosti 28. výročia Nežnej revolúcie sa k odkazu 17. novembra prihlásili študenti z viacerých iniciatív. V otvorenej výzve vyjadrili presvedčenie, že by sa mladí ľudia mali stať nositeľmi Novembrových hodnôt a povzbudili rovesníkov, aby sa nebáli verejne angažovať.
„Nastal čas dokončiť revolúciu pokojným, cieľavedomým a odvážnym riešením problémov, ktoré okolo seba vidíme,“ konštatujú študenti, upozorňujúc na viaceré svoje iniciatívy, ktorými protestovali proti korupcii, fašistom či snahe vládnej koalície ovládnuť Ústav pamäti národa, alebo pomohli zbierať podpisy pod petíciu za zrušenie Mečiarových amnestií.
O tom, že kvalitné vzdelanie je jedným z najlepších darov, ktorý si študenti k Medzinárodnému dňu študentstva 17. novembra zaslúžia, písala riaditeľka projektu To dá rozum a analytička Renáta Hall.
Iný pohľad na to, čo trápi študentov na Slovensku, a vlastné nápady na zlepšenie, predniesli členovia hnutia Progresívne Slovensko. Medzi návrhmi sú zrušenie odvodov z brigádnickej práce, zriadenie funkcie programového manažéra pre študijné a výmenné pobyty v zahraničí, či tretie jedlo na výber v školských jedálňach.
Ministerka Martina Lubyová (nom. SNS) strávila väčšiu časť uplynulého týždňa v Moskve ako členka delegácie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) na oficiálnej návšteve Ruskej federácie. S predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčných zoznamoch Európskej únie (č. 49 od roku 2014), rokovali aj o rozvoji štúdia ruského jazyka na Slovensku a vzájomnom uznávaní vysokoškolských diplomov.
V utorok Danko vystúpil pred plénom ruskej Štátnej dumy, kde okrem iného vyhlásil, že sa ruský jazyk stane voliteľným predmetom v slovenských základných školách. Avšak, ruština je jedným z cudzích jazykov, ktoré sa v našich základných školách voliteľne vyučujú tak na prvom, ako aj na druhom stupni, už dnes.
O tom, že Andrej Danko cez ruštinu ukazuje svoj vplyv na školstvo, písali Hospodárske noviny.
Ministerka školstva Martina Lubyová v ten istý deň oznámila, že Rusko prijme 200 slovenských študentov, ktorým poskytne plné štipendium v odboroch jadrová energetika, fyzika, technológie a medicína.
O potrebných zmenách aj vo vzdelávaní hovorila v úvode uplynulého týždňa podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá predstavila návrhy strany na riešenie situácie sociálne vylúčených spoločenstiev. SaS napríklad navrhuje podporu Centier včasnej intervencie, ktoré by mali pracovať aj s rodinami z rómskych komunít, a to už od narodenia detí.
„Nechceme, aby deti zo sociálne vylúčených spoločenstiev končili v špeciálnych školách, lebo pre štát je to drahé a v mnohých oblastiach Slovenska sa z umiestňovania detí do špeciálnych škôl stal čistý biznis,“ dodala Ďuriš Nicholsonová.
Na prípad školy, pre ktorú sú žiaci čistým biznisom, poukázala poslankyňa Zuzana Zimenová (nez.). „Príjmy z normatívneho financovania „na hlavu“ sa v nej využívajú nie na kvalitné vzdelávanie, ale na obohatenie spriaznených osôb. Škola sa tak spreneveruje svojmu poslaniu – namiesto motivácie k zodpovednému životu udržiava rómskych žiakov v bludnom kruhu nevzdelanosti a chudoby,“ upozorňuje na školu v Sečovciach Zimenová.
Z nájomných zmlúv vyplýva, že táto verejná škola prostredníctvom predraženého nájomného mieni počas 15 rokov uhradiť približne 13 miliónov eur, pričom zatiaľ nie je známe, kto je ich skutočným príjemcom.
Kritike za prístup k deťom zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia naďalej čelí aj primátor Žiliny Igor Choma (Smer-SD), ktorý nepodpísal zastupiteľstvom schválené uznesenie o bezplatnej doprave pre všetky deti. Uznesenie malo zjednodušiť aj prepravu detí zo zrušenej školy na Holého ulici do rôzne vzdialených škôl v meste. Ak poslanci neprelomia veto primátora, naďalej bude bezplatná preprava len pre deti, ktorých rodičia platia poplatky za odpad.
O tom, že svojim krokom primátor Choma otvára dvere segregácii a deti sa stávajú prostriedkom na trestanie rodičov, písal komentátor Peter Bárdy. Riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael k rozhodnutiu primátora podotkol, že „žiaci, ktorí mali šťastie a narodili sa do solventných rodín, môžu pokojne cestovať do vzdialených škôl bezplatne. Naopak, rómske deti z chudobných rodín musia chodiť do školy hodinu pešo.“
O deťoch s ťažkým osudom sa opäť písalo aj v súvislosti so stále neukončenou kauzou Čistý deň. Denník SME informoval, že po takmer troch mesiacoch, odkedy akreditačná komisia ministerstva práce odporučila zrušiť zariadeniu akreditáciu, resocializačné zariadenie ďalej funguje a v súčasnosti je v ňom umiestnených desať maloletých.
Správne konanie, po ktorom by sa činnosť zariadenia mala definitívne ukončiť stále prebieha. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) sľubuje jeho uzavretie do konca roka.
Kauzu pred rokom spustil blog opozičnej poslankyne Natálie Blahovej (SaS), ktorá v ňom opísala, ako v centre zneužívajú klientky. Minister Richter najskôr akreditáciu zariadeniu odobrať odmietol, po vznesení trestného obvinenia zo sexuálneho zneužívania políciou a namietaní generálneho prokurátora však názor zmenil.
Závažné nedostatky a pochybenia pri rozdeľovaní eurofondov na vedu a výskum potvrdil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). Potvrdilo sa napríklad, že niektorí hodnotitelia nemali expertízu v oblastiach, ktorým sa projekty venujú, a dokonca boli členmi dozorných rád spoločností, ktoré sa o príspevok uchádzali. Kontrola tiež preukázala, že hodnotiace kritériá boli postavené na subjektívnom rozhodovaní pri polovici bodovaných otázok.
Ministerstvo školstva v súvislosti s podporou výskumu informovalo o zmenách v čerpaní eurofondov. „Vytvárame novú databázu hodnotiteľov. Sprísňujeme spôsob použitia kritérií v praxi pomocou novej príručky hodnotiteľov a nových pravidiel činnosti Výskumnej agentúry, zároveň obnovujeme činnosť Rady Výskumnej agentúry,“ vyhlásila ministerka Martina Lubyová.
O príspevky z európskych zdrojov sa po novom budú môcť uchádzať aj univerzity a Slovenská akadémia vied. Výzvy sľubuje rezort zverejniť ešte v tomto kalendárnom roku. Kvôli pozastaveniu preplácania prostriedkov z eurofondov zo strany Európskej komisie hrozí prepadnutie miliónov eur.
O tom, že sa eurofondy v poslednej dobe spájali najmä s pochybnými projektmi, no možno ich využiť aj zmysluplne, písal poslanec Branislav Gröhling (SaS). Navrhuje napríklad, aby bolo európske financie možné investovať do motivačných príspevkov pre začínajúcich aj skúsených učiteľov.
Podľa Gröhlinga je často používaný argument o nemožnosti využívania eurofondov na tento účel klamlivý. „Už pred tromi rokmi vtedajší minister školstva Pellegrini avizoval, že eurofondy by sa mohli použiť na prilákanie mladých učiteľov vďaka systému, v ktorom by excelentní učitelia pomáhali začínajúcim pedagógom. Odvtedy však tento zámer zapadol prachom,“ skonštatoval poslanec.
Všimli sme si
O tom, ako centrá včasnej intervencie pomáhajú rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením alebo rizikovým vývojom, porozprávala pre Denník N šéfka košického centra Simona Šimková.
Centrum Euroguidance a Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry pripravili spoločnú iniciatívu – Týždeň celoživotného poradenstva. Jej cieľom je zvýšiť povedomie o význame celoživotného kariérového poradenstva a sériou aktivít a podujatí ho bližšie priblížiť k ľuďom. Zamerané budú na najmenšie deti, žiakov základných a stredných škôl a dospelých. Aké aktivity sa dejú v rôznych mestách si môžete pozrieť na stránke tyzdenporadenstva.sk.
Portál Čierna labuť priniesol rozhovor s Ann Martine Moore, ktorá priblížila fungovanie jednej z najstarších slobodných škôl Sudbury Valley. V škole nemajú detailný rozvrh, klasické vyučovacie hodiny ani učebný plán, deti robia, na čo majú chuť a musia prísť samé na to, čomu sa chcú venovať. Viac si môžete prečítať tu.
Objednajte si doručenie výtlačku Atlasu predstáv o budúcnosti vzdelávania na Slovensku!
Objednajte si doručenie výtlačku Atlasu predstáv o budúcnosti vzdelávania na Slovensku!
Editor vydania: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk
Zdroj fotografie: Kat Jayne | Pexels.com