Čo priniesol týždeň 17. 2. 2020 – 23. 2. 2020

V sobotu 29. februára 2020 čakajú občanov Slovenska v poradí desiate slobodné parlamentné voľby v ponovembrovej ére | Foto – unsplash.com

 

Témy týždňa

K školstvu sa opäť vyjadrili viacerí kandidáti na poslancov • Na IT fakulte odštartovali štrajk • Chemici sú nespokojní kvôli strate prístupu do vedeckých databáz • Ministerstvo zverejnilo zoznam prebytočných aj chýbajúcich absolventov stredných odborných škôl

 

Výrok týždňa

 „Pre nás, akademikov, sú dôležité dobré vzťahy s tými najkvalitnejšími európskymi univerzitami. Chceme, aby mali naši študenti a naše študentky možnosť absolvovať výmenné programy ako Erasmus. Chceme, aby sme pracovali na vedeckých projektoch s tými najlepšími v Európe a vo svete. (…) Vyzývame všetky študentky a študentov aj všetkých členov akademických obcí: poďme voliť. A voľme v duchu našich univerzitných hodnôt: demokracie, humanizmu a tolerancie“.

Marek Števček a Miroslav Fikar
rektori UK a STU
v spoločnej výzve k voľbám | 17. 2. 2020

 

Výber z udalostí

• Už túto sobotu v parlamentných voľbách voliči rozhodnú o novom zložení zákonodarného zboru. Počas vrcholiacej kampane sa v uplynulom týždni politické strany a hnutia usilovali osloviť voličov aj školskými témami.

x Michal Kovács (Za ľudí) a Martina Beďatšová píšu o význame a možnostiach zapojenia rodičov do života škôl.

x O príklade školy, ktorá namiesto tradičných rodičovských združení využíva spoločné konzultácie s účasťou rodičov, učiteľov aj detí, písal pedagóg Miroslav Kocúr (PS-Spolu).

x Ďalšiu z „kočnerovských praktík“ v slovenskom školstve opisuje poslanec Oto Žarnay (PS-Spolu).

x Strana Za ľudí sa venovala aj zlému stavu slovenských vysokoškolských internátov.

x To, že vláda a ministerstvo majú na financovanie školstva len veľmi obmedzený alebo dokonca žiadny vplyv, píše v komentári súčasná ministerka školstva Martina Lubyová (SNS), vyzdvihujúc zároveň možnosť vrátiť časť kompetencií samospráv do rúk štátu.

• Rozhovory so zástupcami dvoch politických strán pre oblasť školstva – Bohdanom Hroboňom (KDH) a Michalom Kovácsom (tu a tu) – v uplynulom týždni zverejnil konzervatívny denník Postoj. Prehľad toho, ako by politické strany kandidujúce vo voľbách riešili nízku angažovanosť v celoživotnom vzdelávaní, zverejnil denník SME.

„Bol by som rád, keby sa mi podarilo presadiť nárokovateľného asistenta učiteľa. To je nevyhnutný predpoklad na zinkluzívnenie nášho vzdelávacieho systému. Potom to buď bude, alebo nebude inkluzívne vzdelávanie. Dnes je v systéme jeden školský psychológ na 3-tisíc detí, 40 percent žiadostí o asistenta učiteľa je nevypočutých,“ hovorí v rozhovore pre Denník N Dominik Drdul, študent a kandidát hnutia OĽaNO v parlamentných voľbách.

O tom, že volebné programy politických strán sú v oblasti školstva „prehliadkou túžob a prianí“ bez špecifikovania krokov, ako ich možno dosiahnuť, píše v komentári denníka SME analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róbert Chovanculiak.

• O kandidátke na poslankyňu za hnutie OĽaNO napísal bloger Karol Labaš. „Kandidátka č. 27 sa najprv chválila, ako sa v kauze školy v Sečovciachzastala jej pochybne zbohatnutých aktérov. Teraz hrá mŕtveho chrobáka,“ konštatuje Labaš o Monike Kozelovej a kauze, v ktorej sa niekto cez astronomicky drahé nájomné obohacoval na úkor detí z vylúčených rómskych komunít.

Podozrenie, že sa scenár z kauzy elokovaného pracoviska v Sečovciach opakuje, vyjadril v uplynulom týždni predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Narážal pri tom na súkromnú školu neziskovej organizácie Biela voda, ktorá sa z obce Malčice presťahovala do tesnej blízkosti rómskej osady v Trebišove.

„Ministerstvo o žiadosti neziskovej organizácie rozhodlo expresne rýchlo, a to dokonca deň nasledujúci po tom, čo škola doplnila chýbajúce podklady a pár dní pred začiatkom školského roka. Ministerstvo ju aj napriek tomu akceptovalo ako žiadosť hodnú osobitného zreteľa,“ uviedol Trnka s tým, že škola najskôr deklarovala, že ju navštevuje približne 60 žiakov, v polovici septembra ich mala nahlásených už takmer 500.

„Je nehorázne, že prijímala do prvého ročníka žiakov, ktorí mohli inde pokračovať vo vyšších ročníkoch,“ doplnila poslankyňa Zuzana Zimenová kandidujúca vo voľbách za stranu SaS, ktorá v minulosti otvorila kauzu elokovaného pracoviska v Sečovciach. Škola v Trebišove obvinenia odmieta, prípadu sa venovala aj televízia Markíza.

• Aj na žiakov a žiačky z rómskych komunít sa zameriava memorandum s dvanástimi požiadavkami iniciatívy Opre Roma, ku ktorému sa koncom týždňa prihlásilo sedem kandidujúcich politických strán (SaS, Za ľudí, PS a Spolu, KDH, Most-Híd a MKS). Medzi požiadavky v oblasti vzdelávania iniciatíva zaradila zvýšenie kvality vzdelávania rómskych žiakov a zabezpečenie financovania na pôsobenie rómskych asistentov v materských a základných školách.

• To, aké opatrenia v oblasti skvalitnenia vysokoškolského vzdelávania ponúkajú vo svojich programoch politické strany, bližšie rozobral týždenník Trend.

Rektori Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vydali spoločné vyhlásenie k sobotňajším parlamentným voľbám, v ktorom okrem výzvy členom akademických obcí k účasti na voľbách vystúpili proti xenofóbii, rasizmu a nenávisti.

Iné dve vysoké školy majú od minulého týždňa nových rektorov. Za rektora Technickej univerzity vo Zvolene v utorok prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Rudolfa Kropila a rektorom Akadémie umení v Bratislave sa stal Michal Murín.

• Časť zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU vstúpila začiatkom uplynulého týždňa do „Dobrého štrajku,“ ktorý trval symbolickú jednu hodinu. Zamestnanci štrajkom reagovali na napätú situáciu, ktorá na fakulte trvá už niekoľko týždňov a venovali sme sa jej v minulých prehľadoch (tututu a tu).

Nespokojní zamestnanci fakulty od jej vedenia požadujú zabezpečenie riadnych a férových volieb do akademického senátu, zamedzenie účelovému manipulovaniu so zložením zamestnaneckej časti akademickej obce pri voľbách do samosprávnych orgánov fakulty a zastavenie zastrašovania akademických zamestnancov v štrajkovej pohotovosti. Podľa zamestnancov v štrajku dekan FIIT STU Ivan Kotuliak nemá záujem upokojiť situáciu. To isté o štrajkujúcich zamestnancoch povedala Monika Karoliová poverená zastupovaním dekana.

Na zabezpečenie začiatku letného semestra vedenie fakulty zháňalo náhradných vyučujúcich. „Ráno sme mali prednášku, ktorá bola zastupovaná. Bola slabá. Mala mať sto minút, no trvala len 25 minút. Po pol hodine sme už nemali čo robiť,“ opísal úvod semestra študent Róbert Belanec„Pomenili sa nám vyučujúci, miesto človeka, ktorý od nás dva roky poctivo zbieral spätnú väzbu, máme teraz človeka, ktorého vôbec nepoznáme,“ zhodnotili pre týždenník Trend ďalší študenti.

Dekan Kotuliak poznamenal, že „je na štrajkujúcich, aby povedali, čo bude ďalej“ a dodal, že fakulta bude pokračovať v prijímaní nových zamestnancov. „Bývalé vedenie fakulty sa zaviazalo prijať 103 nových zamestnancov na realizáciu projektu Accord, takže určite budeme brať nových zamestnancov, ale nie do volieb do akademického senátu,“ doplnil dekan. Štrajk zamestnancov trval až do piatka.

• Okrem informatikov na FIIT STU sú nespokojní aj chemici z viacerých slovenských univerzít a vedeckých pracovísk. Dôvodom je strata prístupu do vedeckých databáz Reaxys a SciFinder. Podľa Denníka N sa problém týka stoviek vedcov a tisícov študentov, keďže za databázy štát od nového roka neplatí. Prístup k nim z poverenia ministerstva školstva zabezpečovalo Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI). „Dotknuté pracoviská majú stále možnosť zabezpečiť si prístupy individuálne (mimo konzorciálneho nákupu), kde sa bezpochyby dosiahne nepomerne výhodnejšia cena jednotkového prístupu,“ konštatuje CVTI SR. Prečo sa prístupy doteraz kupovali hromadne, ak je individuálny prístup lacnejší, centrum ani ministerstvo školstva nepovedalo.

Rada vysokých škôl a akademická obec neboli o ukončení prístupu k významným databázam informované. „Dozvedeli sme sa o tom až pri konfrontácii s realitou – teda nedostupnosťou databázy Reaxys hneď od začiatku tohto roka. Až pri objasňovaní sme zistili, že to isté vzápätí čaká aj databázu SciFinder,“ potvrdil predseda rady a chemik Martin Putala. CVTI SR sa bráni, že vedecká komunita bola o limitovaných finančných prostriedkoch informovaná priebežne.

• Ministerstvo školstva zverejnilo zoznam odborov stredných odborných škôl, ktoré poskytujú štúdium nad rozsah potrieb trhu práce a takých, ktoré majú vzhľadom na pracovný trh nedostatok absolventov. Zoznam odborov doplnený o vyjadrenia riaditeľov škôl, priniesol týždenník Trend.

„Záujem žiakov o stredné odborné školy by mala ešte posilniť aplikácia Uplatnenie.sk, ktorú začiatkom februára spustilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ informuje týždenník v reportáži o stredoškolskom odbornom štúdiu na Slovensku.

 

Všimli sme si

• „Mnohí stále vnímajú školstvo rovnako ako pred rokmi, keď ešte učiteľ dokázal sám ukočírovať celú triedu. No keď si budeme brať za vzor to, ako to bolo pred päťdesiatimi rokmi, potom môžeme ísť pokojne aj loviť mamuty, lebo „tak sa to niekedy robilo,“ konštatuje v rozhovore pre Denník N špeciálny pedagóg Adam Škopp. Podľa Škoppa by dnes už učiteľ nemal byť len tým, kto prináša informácie, ale mal by sa snažiť podchytiť ich aj ľudsky a pracovať na rozvoji ich osobnosti.

• Portál idnes.cz priniesol rozhovor s Arnoštom Veselým, ktorý v Českej republike vedie tím pripravujúci dokument Hlavné smery vzdelávacej politiky ČR 2030+Cieľ je jednoduchý. Znížiť objem informácií, ktoré sa žiaci učia, aby mali viac času ich precvičiť a skutočne pochopiť,“ približuje Veselý, ktorý o stratégiách zavádzania systémových zmien vo vzdelávaní rozprával aj v Bratislave na pozvanie Nového školstva.

 

Editor: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk