Čo priniesol týždeň 27. 1. 2020 – 2. 2. 2020

Pellegriniho vláda priklepla minulý týždeň Kmotríkovi ďalších 23 miliónov za futbalový štadión. Pôvodne odhadovaná suma 27 miliónov sa navyšovala už niekoľkokrát, kým dosiahla aktuálnych necelých 100 miliónov eur. Pellegriniho ani Ficova vláda rok čo rok nevedela nájsť peniaze na asistentov do škôl | Foto – TASR

 

Témy týždňa

Kampaň Chceme vedieť viac vstupuje do siedmeho roka • Napätie na IT fakulte vrcholí výzvou k odstúpeniu dekana • Ministerstvo školstva navrhlo drahšie odkúpenie futbalového štadióna • Hrozí ďalšia pokuta za internet pre školy

 

Výrok týždňa

„Aj keď sa niekedy skloňuje naviazanie povinnosti robiť reformy napríklad na čerpanie eurofondov, ich skutočnou zárukou sú nakoniec vždy len zodpovednejší politici vo vedení krajiny.“

Michal Lehuta
analytik Všeobecnej úverovej banky
článku o (ne)plnení cieľov slovenských vlád | 29. 1. 2020

 

Výber z udalostí

• Presne pred šiestimi rokmi sme spoločne s vtedajšou fínskou ministerkou školstva Kristou Kiuru odštartovali kampaň Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku.

Dve veci sa odvtedy nezmenili – Fínsko je stále považované za jednu z krajín, ktorou by sme sa pri skvalitňovaní vzdelávania mohli inšpirovať, a o reforme sa u nás aj naďalej viac reční, ako koná.

Jedna vec sa v medzinárodnom kontexte zmenila – už nielen Fínsko, ale aj Estónsko, Rakúsko či Česká republika prijali také zmeny v školstve, na ktoré my stále len čakáme. Aj preto v našich aktivitách pokračujeme. Sumár tých doterajších si môžete pozrieť tu.

• Napätá atmosféra na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) pokračovala aj v minulom týždni. Eskalovala po tom, čo súčasný dekan Ivan Kotuliak prepustil bývalú dekanku Máriu Bielikovú. Po jej prepustení vznikla petícia, ktorej iniciátori uviedli, že dekan zasahuje do procesu volieb Akademického senátu FIIT STU.

Po turbulentnom vývoji, ktorému sme sa venovali v minulých prehľadoch udalostí (tu a tu), minulý utorok bývalá dekanka vyhlásila, že ponuku vrátiť sa na fakultu neprijme. „Dôvod, prečo som ju neprijala, je ten, že v súčasnej dobe som presvedčená, že na fakulte je problém s demokraciou,“ povedala Bieliková. Vedenie FIIT STU v reakcii vyjadrilo ľútosť nad tým, že sa o odchode profesorky dozvedelo z médií. Vedenie univerzity vníma rozhodnutie ako legitímne, no krajné riešenie situácie.

O situácii na fakulte, dôvodoch výpovede aj odchodu Bieliková rozprávala pre denník SME a týždenník Trend (tu a tu).

• Časť zamestnancov FIIT STU v uplynulom týždni vyzvala dekana Kotuliaka k okamžitej rezignácii, v opačnom prípade hrozia ostrým štrajkom. „Dekan Ivan Kotuliak nemá našu dôveru. Porušil verejný sľub a účelovo zamestnal 18 nových ľudí,“ uvádza 31 zamestnancov v otvorenom liste. Zamestnanci zároveň žiadajú prehodnotenie rozhodnutia o neplatnosti januárových volieb do fakultného akademického senátu.

„Sme nemilo prekvapení, že kolegovia v štrajkovej pohotovosti sa rozhodli z našich študentov urobiť rukojemníkov,“ reagovala Monika Karoliová poverená zastupovaním dekana pre komunikáciu s externým prostredím. „Našou veľkou snahou je na Slovensku udržať kvalitných študentov, vedcov a odborníkov. Bolo by veľmi nešťastné, keby táto kauza prispela k odchodu významných odborníkov do zahraničia,“ napísali zas v otvorenom liste predstavitelia IT firiem, ktoré s fakultou spolupracujú.

• Problém odchodu veľkého počtu absolventov lekárskych fakúlt do zahraničia má podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) vyriešiť zvýšenie počtu prijatých uchádzačov. Predseda vlády oznámil, že na prijímanie navýšeného počtu uchádzačov o medicínske štúdium vláda poskytne školám dodatočné prostriedky. Pellegrini to vyhlásil po tom, ako pôvodne navrhované riešenie Roberta Fica (Smer-SD) ostro skritizovali študenti aj Lekárske odborové združenie.

• O požiadavkách na skvalitnenie vysokoškolského vzdelávania na Slovensku diskutovali predstavitelia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), Rady vysokých škôl (RVŠ) a Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ). Budúcu vládu žiadajú o prihlásenie sa ku konkrétnym prioritám a k ich napĺňaniu po parlamentných voľbách. Požadujú napríklad:

x podporu doktorandského štúdia;

x každoročné zvyšovanie objemu financií na VŠ vzdelávanie minimálne o 60 miliónov eur;

x rekonštrukciu internátov v sume aspoň 25 miliónov eur ročne;

x podporu vedeckej, výskumnej a ďalšej tvorivej činnosti minimálne na úrovni 1,2 % HDP.

• Podľa Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) zahraničných výskumníkov od práce na Slovensku odrádzajú nielen nízke mzdy, ale aj jazyková bariéra a zlé vybavenie výskumných pracovísk.

„Znamená to, že celkové výskumné prostredie nie je dostatočne otvorené, atraktívne a excelentné,aby ich zaujalo. Horšie je však to, že nie je dostatočne atraktívne, aby zaujalo slovenských (budúcich) výskumníkov, ktorí odchádzajú do zahraničia, kde nájdu vyhovujúce podmienky pre svoje štúdium a výskum,“  konštatujú Karolína Havlíčková a Daniel Straka zo SOVVA na základe analýzy výskumných a inovačných politík medzinárodnými inštitúciami.

O tom, že bez kvalitnej vedy sa len ťažko ubránime hoaxom či rôznym ohrozeniam, písal pre Hospodárske noviny predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

• Kým zástupcovia školstva a vedy v uplynulom týždni upozorňovali na chýbajúce financie, ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) poslala na rokovanie vlády návrh zvýšiť sumu, za ktorú by mal štát kúpiť Národný futbalový štadión od podnikateľa Ivana Kmotríka.

Podľa návrhu, ktorý vláda v stredu odobrila, má byť kúpna cena za štadión o 23 miliónov eur vyššia a celkovo dosiahnuť 98,5 milióna eur. „Keď o štadióne prvýkrát hovoril Robert Fico ako predseda svojej prvej vlády, sľuboval, že to štát vyjde na 27 miliónov a bude to hotové v roku 2012,“ pripomína Juraj Javorský. O tom, ako s kauzou predraženého štadióna súvisí konanie exministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS), informoval Denník N.

„K celému procesu a súladu s pravidlami štátnej pomoci či zákona o verejnom obstarávaní musí súhlasné stanovisko vydať Európska komisia, Protimonopolný úrad i Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO),“ uviedla po rokovaní vlády Lubyová. O cene za štadión tak rozhodne až budúca vláda.

• O tom, že ministerstvu školstva hrozí tretia pokuta pre problémy so zavádzaním internetového pripojenia pre školy, písala Marianna Onuferová na základe informácií portálu Živé.sk. Ten upozornil, že nový internet Edunet, ktorý školám poskytuje firma Swan, využíva zatiaľ len stovka škôl, teda 4 % z celkového počtu 2250 škôl. Ostatné naďalej využívajú internet Infovek 2 na základe zmluvy so spoločnosťou Slovak Telekom, ktorú ministerstvo podľa ÚVO predĺžilo nezákonne.

„Do doby, pokiaľ bude ministerstvo školstva podľa tejto zmluvy postupovať, úrad im dorubí zvyšné pokuty. Ak budú pokračovať v protiprávnom stave, úrad pristúpi k ďalším konaniam,“ vyhlásil šéf ÚVO Miroslav Hlivák.

• K problémom a návrhom riešení v oblasti školstva sa aj v uplynulom týždni vyjadrovali viacerí kandidáti a kandidátky politických strán.

x Strana SaS predstavila svoj Program pre Vzdelanú spoločnosť, v ktorom navrhuje 158 riešení pre školstvo, vedu, výskum a šport.

x Poslankyňa a expertka strany SaS pre oblasť inkluzívneho vzdelávania Zuzana Zimenová vo svojich blogoch (tu a tu) píše o potrebe zvyšovania objemu financií nielen na platy učiteľov, ale aj na chod škôl a tiež o potrebe investovať zdroje do služieb včasnej intervencie.

V ďalšom predvolebnom rozhovore Denníka N na tému školstva Denisa Gdovinová vyspovedala dvoch zástupcov koalície PS-Spolu, Juraja Hipša a Vladimíra Šuchu. Koalícia zároveň organizuje predvolebné podujatie na tému školstva pod názvom „Festival dobrého vzdelávania: Dá sa to“, na ktorom sa chce podeliť s vlastnými predstavami o lepšom školstve.

x O tom, čo má spoločné Národný futbalový štadión a projekt Edunet, písal poslanec a tieňový minister školstva za hnutie OľaNO Miroslav Sopko.

x Ministerka Martina Lubyová (SNS) skonštatovala, že si počas svojho pôsobenia na ministerstve najviac cení „masívne navyšovanie miezd“ učiteľom, ktorí sú podľa nej „víťazmi mzdových pretekov.“

• Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) a Slovenská komora učiteľov (SKU) pozvali zástupcov politických strán za oblasť školstva na predvolebnú diskusiu. Záznam z debaty nájdete tu.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) a Slovenská komora učiteľov (SKU) pozvala všetkých učiteľov a aktérov v školstve na moderovanú diskusiu o školstve. Aká je súčasná situácia v regionálnom školstve? Čo sa zmenilo štyri roky od nadlhšie trvajúceho štrajku učiteľov a čo je nevyhnutné zmeniť?

.týždeň / Redakcia / 28. 1.

 

To, aké kvalitné sú programy politických strán pre oblasť školstva a aká kvalitná je spoločenská diskusia o nich, hodnotí v komentári pre denník Pravda exminister školstva Juraj Draxler.

 

Všimli sme si

• Projekt zmudri.sk v spolupráci s Radou mládeže Slovenska a Študentskými voľbami pripravil krátke vzdelávacie videá a metodické materiály k blížiacim sa parlamentným voľbám. Kampaň pod názvom „Už ste dosť veľkí, do ktorej sa zapojili aj známi youtuberi, vzdeláva o tom, ako funguje politický systém, prečo je dôležité ísť voliť a kde sa dajú nájsť potrebné informácie. Materiály možno získať zadarmo vyplnením tohto formulára.

• V noci z piatka na sobotu Veľká Británia oficiálne opustila Európsku úniu. O tom, aký bude mať táto zmena dopad na slovenských študentov navštevujúcich britské stredné či vysoké školy, informoval portál školské.sk a týždenník Trend (tu a tu).

• Televízie Joj a Markíza chystajú spustenie seriálov zo školského prostredia. Markíza do vysielania zaradí novinku Pán profesor, televízia Joj odvysiela seriál Bola raz jedna škola podľa námetu holandského formátu De Luizenmoeder, ktorý v roku 2018 uviedla televízia NPO3.

 

Editor: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk