Čo priniesol úvod roka 1. 1. 2019 – 13. 11. 2019

Ples v opere, ktorý v sobotu otvoril tohtoročnú plesovú sezónu, venuje výťažok aj tento rok na podporu inkluzívneho vzdelávania. Úderom na gong ho v sobotu otvorila Terézia Drdulová, pedagogička a zakladateľka občianskeho združenia Slovenskej spoločnosti pre spina bifida a/alebo hydrocefalus (SBAH) | Foto – plesvopere.sk

 

 

Témy týždňa

Ministerka školstva čelí kritike a hrozbe sankcií pre dotácie na výskum • Univerzitná komisia potvrdila podvádzanie predsedu parlamentu • Ples v opere aj tento rok podporí inkluzívne vzdelávanie

 

Výrok týždňa

„Je dobré separovať čokoľvek, avšak nie deti. Dobre nastavené spoločné vzdelávanie detí nikoho o šťastie neoberie. Práve naopak – prispeje k budovaniu spoločnosti, v ktorej partnerský prístup bude výhrou pre väčšinu z nás.“

Terézia Drdulová
pedagogička a zakladateľka SBAH
na otvorení dobročinného Plesu v opere | 12. 1. 2019

 

Výber z udalostí

Prajeme Vám úspešný rok 2019, ktorý začíname súhrnom udalostí zo školstva počas prvých dvoch týždňov.

• Uplynulý rok v tom novom už tradične hodnotil prezident Andrej Kiska, ku ktorému sa pridal aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Prehľadom toho, čo sa udialo či neudialo v školstve v minulom roku, prispelo aj Nové školstvo.

Kým podľa opozície sa v školstve v roku 2018 nepodarilo viacero vecí, vrátane otázky platov učiteľov, problému s eurofondami či situácie s transformáciou Slovenskej akadémie vied (SAV), ministerka Lubyová minulý rok zhodnotilaako úspešný.

Podarilo sa nám obnoviť dôveru Európskej komisie (EK) v náš systém čerpania eurofondov, zrušiť blokáciu v rámci Operačného programu Výskum a inovácie zo strany EK a vyhlásiť nové výzvy, a tiež preto, že sa nám podarilo schváliť Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVV) vládou,” dôvodila ministerka, prečo uplynulý rok označila ako prelomový. Za najvýznamnejšiu zmenu pritom považuje prijatie NPRVV.

• Priestory historickej budovy Slovenského národného divadla opäť patrilidobročinnému Plesu v opere, ktorý aj tento rok oficiálne otvoril plesovú sezónu na Slovensku. Už druhý ročník bola jeho hlavným poslaním podpora inkluzívneho vzdelávania zdravotne znevýhodnených detí. Finančný výťažok od hostí poputuje na rozšírenie programu Škola inkluzionistov na ďalšie školy v rámci Slovenska.

• Pre pochybné rozdeľovanie dotácií na vedu a výskum však Lubyová čelila ostrej kritike hneď v úvode roka. Nadácia Zastavme korupciu (NZK) vo svojom blogu upozornila na to, že medzi zmluvami s úspešnými uchádzačmi o finančné stimuly zo štátneho rozpočtu najviac získali firmy Martina Babiara, ktorý má blízko k predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi(SNS).

„Rezort firmám odobril príspevky v rozmedzí od 430-tisíc eur do 1,4 milióna eur. EXA Group, Biomedical Engineering, Solmea, NaviDate či Merchant pritom nie sú zapísané v registri partnerov verejného sektora. Viaceré z firiem, ktoré získali peniaze, nemajú ani funkčnú webovú stránku, mnohé vlani vykázali nulové tržby,“ozrejmil týždenník Trend.

Rezort školstva v reakcii na kritiku uviedol, že firmy splnili všetky kritériá podľa zákona o stimuloch pre výskum a vývoj, ktorý nezahŕňa podmienku o zápise v registri partnerov verejného sektora.

„Nerozumiem diskusii k stimulom na vedu a výskum a k tomu, či prijímatelia týchto dotácií museli alebo nemuseli byť zapísaní v Registri partnerov verejného sektora. Veď práve preto sme schválili zákon o registri (…), aby sme poznali, kto stojí za firmami, ktoré dostávajú peniaze od štátu,“ zareagovala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nez.).

• Týždeň po zverejnení prvého blogu NZK v ďalšom texte uviedla, že pri posudzovaní žiadostí o stimuly za vyše 33 miliónov eur nemali posledné slovo odborní hodnotitelia. Aj projekty, ktoré dostali vysoké hodnotenie, mohla na záver stopnúť špeciálna ministerská komisia. Ministerstvo jej členov nezverejní, vyhovára sa na GDPR,“ informovala organizácia.

Rozhovor o kauze s pracovníkom nadácie Matejom Hruškom priniesoldenník SME. Na otázky o tom, kto je za rozdeľovanie stimulov zodpovedný a či je to nová možnosť na podporu podivných firiem, hľadal denník odpovede aj v podcaste.

• Ďalšie reakcie odborníkov, politikov a inštitúcií na pochybné rozdeľovanie stimulov na seba nenechali dlho čakať:

x Komentátor týždenníka Trend Marián Leško dal za pravdu slovám exministra školstva Juraja Draxlera o tom, že pretrvanie Martiny Lubyovejna poste ministerky je pre našu krajinu hanbou;

x Tomáš Prokopčák z denníka SME napísal, že za nejednou zo spoločností tešiacich sa na štátne stimuly, nie sú rešpektovaní vedci a výskumníci, ale chobotnice právnikov;

x „Ide o smutnú paralelu s udalosťami spred 18 mesiacov, kedy po škandále s rozdeľovaním 300 miliónov eur z eurofondov na vedu a výskum nakoniec odstúpil Peter Plavčan,“ napísali na margo medializovaných informácií zástupcovia iniciatívy Žijem vedu;

 x „Z informácií, ktorými doposiaľ Ministerstvo spravodlivosti SR v tejto veci disponuje, nie je konanie v súvislosti s podpísaním predmetnej zmluvy v súlade so zákonom,“ posúdil rezort. „Myslím si, že subjekt, ktorý podpisoval zmluvy na poskytnutie stimulov na výskum za štát, sa dopustil priestupku, za ktorý je možné udeliť sankciu do výšky stotisíc eur,“ dodal šéf rezortu Gábor Gál (Most-Híd).

• Ministerstvo školstva zareagovalo vyhlásením, že „proces hodnotenia projektov bol nezávislý, odborný a transparentný.“ SNS svoju nominantku obhajovala tvrdením, že kauza je vykonštruovaná.

NZK podala vo veci oznámenie pre podozrenie zo spáchania siedmich priestupkov pri uzatváraní zmlúv. „Pri ukladaní pokuty žiadame zohľadniť aj mimoriadne vysoký dopad na štátny rozpočet a skutočnosť, že ministerstvo školstva obhajuje existenciu protiprávneho stavu a nepodniklo žiadne kroky na nápravu tohto stavu,“ uviedla organizácia v podaní.

• Šéf SNS Andrej Danko, ktorý sa Lubyovej v kauze rozdeľovania financií na vedu zastával, sám čelí ďalšej vlne kritiky pre podvodne získaný titul JUDr. Správa komisie Univerzity Mateja Bela (UMB), na ktorej Danko titul získal, skonštatovala, že 63 zo 72 strán sa zhoduje so zdrojovou literatúrou bez jej adekvátneho citovania. Denník N o tom informoval ešte pred tým, než boli zistenia zverejnené.

Ministerka Lubyová na informáciu o tom, že stanovisko komisie sa zhoduje s tvrdeniami novinárov, reagovala spochybnením komisie UMB. Druhý najvyšší ústavný činiteľ na to, že je jeho titul výsledkom plagiátorstva reagoval vyhlásením, že komisia v stanovisku slovo plagiát nepoužila. „Oceňujem, že komisia konštatuje, že moje rigorózne konanie prebehlo plne v súlade s platnými predpismi a nebol porušený žiaden zákon,“ dodal bez náznaku hanby Danko.

• Skutočnosť, že komisia UMB vo svojom stanovisku nepoužila slovo plagiát, v argumentácii využila aj ministerka Lubyová„Pokiaľ je mi známe, neboli schopní potvrdiť, že išlo o plagiát. Takže sa celá kauza plagiát odohrávala skôr v politicko–mediálnej rovine,“skonštatovala ministerka. Zároveň dodala, že vysoké školy by si mali samé ustrážiť kvalitu, aby človek, ktorý sa nedopustil žiadnych úmyselných porušení alebo trestných činov, nemohol byť o pätnásť či dvadsať rokov škandalizovaný.

My všetci vieme čo to je plagiátorstvo. Je potrebné aby u nás bola schválená legislatíva, ktorá umožní schváliť tento pojem, lebo nám to sťažuje prácu,“ vyhlásilvysokoškolský učiteľ z UMB Roman Ličko. Aj akademický senát univerzity vysvetlil, že pojem plagiát nepoužil, pretože ho slovenský právny systém nepozná.

x Opoziční poslanci ocenili prácu komisie UMB a vyzvali Dankak odstúpeniu z funkcie;

x To, že sa mal Danko k problému postaviť inak a že sa nakoniec chytil do vlastnej pasce, skonštatovali europoslankyne Monika Beňová (Smer-SD) a Anna Záborská (KDH);

x O tom, že reakciou by mal byť spravodlivý hnev tých, ktorí odmietajú šúchať nohami pred politikom, písala publicistka Zuzana Kepplová;

x Na odstúpenie ministerky Lubyovej v súvislosti s kauzou rigoróznej práce v komentári vyzval Silvester LavríkRobte niečo s tou svojou bystrou hlavou. Ale vymeniť kaderníka nestačí. A predsedu vymeniť nedokážete, pani ministerka. Keď sa už nedá nič iné, odstúpte“;

x O tom, že s Dankovou dôveryhodnosťou je to jasné aj bez toho, aby sme sa trápne naťahovali o zmysle pojmu plagiát, píše Peter Javůrek;

x O Dankovi ako drsnokožcovi, ktorý nechápe, prečo by mal niekam odchádzať, píše Peter Tkačenko.

• Návrh novely vysokoškolského zákona, ktorý sa týka odoberania akademických titulov, v uplynulom týždni odobrila vláda. Odborník na písanie akademických textov Dušan Katuščák na margo avizovanej legislatívnej zmeny skonštatoval, že z právnického hľadiska je možno v poriadku, no nerieši hlavný problém, ktorý viedol k vypracovaniu takéhoto zákona.

„Kompilácia a plagiátorstvo sa tam nespomínajú. V podstate sa riešia administratívne možnosti, kedy odoberať a ako odoberať tituly. Procedúra je spracovaná dobre, ale etická podstata problému stále pretrváva,“ zhodnotilKatuščák.

 

Všimli sme si

• „Inklúzia je pre nás prirodzená cesta. A je to zároveň cesta k tomu, aby žila plnohodnotný samostatný život. Dieťa vychovávané špeciálnymi prístupmi v špeciálnom prostredí sa nenaučí žiť v bežnej spoločnosti – a naopak, bežná spoločnosť nemá šancu ju spoznať,“ skonštatovala v rozhovore pre český týždenník Respekt Lenka Hečková, matka troch dcér, z ktorých jedna sa narodila s Downovým syndrómom.

 

Editor vydania: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk