Čo priniesol úvod roka 1. 1. 2020 – 12. 1. 2020

Ples v opere do tretice podporil inkluzívne vzdelávanie. Úderom na gong ho v sobotu otvorila zjazdová lyžiarka a aktuálne najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová | Foto – Ples v opere

 

Témy začiatku roka

Ples v opere opäť podporí inkluzívne vzdelávanie • Politici bilancovali uplynulý rok v oblasti školstva • Nový rok priniesol (staro)nové kauzy z vedeckého a akademického prostredia

 

Výroky začiatku roka

„Myslím, že práve školstvo by sa malo stať absolútnou prioritou nielen politikov, ale aj voličov. Investície a reformu školstva vidím ako jediné východisko, ako sa pripraviť na ďalšie desaťročie.“

Katarína Farkašová
dramaturgička a scenáristka

„A ešte dve želania do nového roka: aby ministerstvo školstva nebolo pri najbližšom delení moci len posledným kúskom koláča, ktorý po hostine ostane. A ministerstvo zdravotníctva nebolo len tovarom vo výmennom obchode.“

Eva Le Peutrec
architektka
ankete denníka SME | 3. 1. 2020

 

Výber z udalostí

Prajeme Vám úspešný rok 2020, ktorý začíname súhrnom diania v školstve počas prvých dvoch januárových týždňov.

• Jednou z udalostí úvodu roka bol Ples v opere, ktorý opäť venuje vyzbierané financie na podporu inkluzívneho vzdelávania. „Vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je veľká a dlhodobo prehliadaná téma. Na Slovensku je veľa takýchto detí a mnohé z nich nemajú možnosť navštevovať bežnú školu vo svojom okolí. Prípadne im nie je možné na školách poskytnúť potrebnú podporu, pretože napríklad je akútny nedostatok asistentov učiteľa. Vnímame, že za tri roky sme prispeli k tomu, že sa o tomto probléme začalo viac hovoriť a začali sa aj uskutočňovať postupné zmeny. Veľmi nás to v mene tých detí, ich rodičov, ale aj samotných učiteľov a škôl teší,“ uviedla riaditeľka dobročinného plesu Andrea Cocherová.

O tom, ako projekty financované Plesom v opere a realizované Nadáciou pre deti Slovenska prispievajú k podpore inkluzívneho vzdelávania v desiatkach škôl na Slovensku, písala Zuzana Gránska z portálu Eduworld.sk. Rozhovor so Zuzanou Révészovou, ktorá ako pedagogička pôsobí v jednom z týchto projektov, si môžete prečítať tu.

• Uplynulý rok 2019 zhodnotili politickí predstavitelia, vrátane prezidentky a predsedu vlády.

„Často počujeme, že sme malá krajina, a teda veľa toho nezmôžeme. Ale sila nápadov, inovácií, ktorými môžeme konkurovať svetu, nie je závislá od počtu obyvateľov. Určite je však závislá od rozumného investovania do vzdelania, vedy a výskumu,“ uviedla v novoročnom prejave prezidentka Zuzana Čaputová.

„Každý slovenský občan, bez ohľadu na to, kde sa narodil, musí mať právo na kvalitné sociálne zabezpečenie, dostupnú zdravotnú starostlivosť, dobrú prácu za dobrý plat a kvalitné vzdelanie pre svoje deti. A to bez ohľadu na to, v ktorom kúte Slovenska sa narodil a v ktorom žije,“ skonštatoval v novoročnom príhovore premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Prehľadom toho, čo sa v minulom roku vo vzdelávaní a výskume na Slovensku udialo aj neudialo, prispelo aj Nové školstvo. Médiá (napr. tu a tu) priniesli informácie o termínoch prázdnin i testovaní, ktoré v tomto kalendárnom roku čakajú na žiakov a žiačky.

• Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) v úvode roka rozprávala o tom, ako sa vláde darí napĺňať opatrenia z Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVV). „Máme prvý dvojročný akčný plán a na základe hodnotenia, ktoré teraz prebieha, sa nám darí jednotlivé aktivity plniť,“ vyhlásila LubyováVzávere roka tiež poznamenala, že sa ministerstvu podarilo nezačať nič, čo by sa nepodarilo aj dokončiť.

• Predstavitelia opozície skonštatovali, že v roku 2019 sa v školstve pozitívne zmeny neudiali. Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) zhodnotila, že ministerka Lubyová nedokázala navrhnúť zásadné opatrenia na zlepšenie školstva. „Pozitívne však vnímam to, že o vzdelávanie a príčiny zaostávania našich žiakov v medzinárodných testovaniach sa začala zaujímať aj široká verejnosť,“ povedala Remišová. Zároveň pripomenula, že už vo februári 2019 iniciovala mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery ministerke pre pochybne rozdeľované štátne dotácie na vedu a výskum.

„Ministerka školstva Martina Lubyová držala líniu ministrov školstva za SNS a podaril sa jej stimulový škandál za 30 miliónov eur, v ktorom obrovské sumy na výskum dostali firmy sídliace v bytovke, bez skúsenosti s výskumom či s nulovým obratom,“ doplnil poslanec a tímlíder strany SaS pre školstvo Branislav Gröhling.

• Problémy v oblasti vedy a výskumu sprevádzali aj začiatok roka 2020. Kým ministerka oznámila, že sa po rokoch podarilo uhradiťvšetky dlhy spojené s financovaním členských príspevkov Slovenska v medzinárodných organizáciách, už deň nato koalícia strán PS-Spolu informovala, že ministerstvo školstva schválilo koncom roka 2019 projekt pre Centrum vedecko-technických informatizácii SR (CVTI) za takmer 37 miliónov eur na popularizáciu výskumu a vývoja.

Vladimír Šucha z koalície v tejto súvislosti oznámil, že sa obráti na Európsku komisiu (EK), aby preverila účelnosť pridelených prostriedkov, pretože má podľa neho ísť o „netransparentný, nekvalitne pripravený, neodkontrolovateľný“ projekt, ktorý „v skutočnosti bude olúpením slovenskej vedy.“

„Rozpočtovanie je výsmechom efektívnosti. Náklady na novú budovu v Nitre sú odhadnuté na 11 miliónov eur, zato položka na stráženie budovy je vyčíslená do posledného centu na 124 209,33 eura. Kým o cene za stráženie majú autori projektu jasnú predstavu, o užitočnosti pre vedu a výskum na Slovensku nehovoria nič,” poznamenal na margo projektu Juraj Hipš (PS-Spolu).

Ministerstvo v reakcii na kritiku uviedlo, že EK môže kontrolovať len aktivity, ktoré sa uskutočnili, nie také, ktoré sa ešte neudiali. Zároveň skonštatovalo, že na projekt sa ešte žiadne prostriedky neminuli a procesy hodnotenia boli štandardné a transparentné. Vyhlásenie predstaviteľov PS-Spolu ministerstvo označilo za klamlivé.

 • Zlé čerpanie eurofondov na výskum a vývoj označila za negatívum roka 2019 iniciatíva To dá rozum, aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Analytička Renáta Hall poznamenala, že nedostatočné čerpanie eurofondov viedlo k tomu, že časť prostriedkov na vedu a výskum bola presunutá z operačného programu Výskum a inovácie ministerstva školstva do operačného programu ministerstva dopravy. „Toto môže spôsobiť spomalenie už i tak minimálneho čerpania, keďže sa musia koordinovať procesy administrácie fondov dvoch rezortov,“ uviedla Hall.

Na to, že chýbajúce financie z eurofondov pribrzdili aj rozvoj Slovenskej akadémie vied (SAV), upozornil jej predseda Pavol Šajgalík. „Vedecké centrá a vedecké parky, ktoré na SAV máme, zo zmyslu zmluvy musia byť udržateľné a životaschopné. V celej filozofii sa počítalo, že finančné prostriedky na personál a udržiavanie budú z druhého programovacieho obdobia a keďže tieto peniaze neprišli, tak nám to dosť vážne narušilo pôvodné plány a predstavy,“ poznamenal Šajgalík s tým, že pre chýbajúce financie klesol aj počet doktorandov.

To, že na Slovensku namiesto podpory kvalitného výskumu často staviame potemkinovské dediny, konštatuje v týždenníku Trend Peter Kapitán. O tom, že pre mnohých slovenských vedcov pôsobiacich v zahraničí je príchod domov až dehonestujúci, rozprávala pre Denník N štátnym vyznamenaním ocenená vedkyňa Silvia Pastoreková.

• Úvod roka priniesol aj novú kauzu z akademického prostredia. Vedenie Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave ukončilo pracovný pomer s bývalou dekankou Máriou Bielikovou s odôvodnením, že dlhodobo porušovala zákony. Súčasný dekan Ivan Kotuliak k prepusteniu uviedol, že na jeho predchodkyňu prišiel anonymný podnet, podľa ktorého mala krátiť dane.

Bezprostredne po prepustení Bielikovej vznikla petícia proti tomuto kroku. „Chceme vyjadriť kategorický nesúhlas s týmto krokom dekana Kotuliaka a vyzývame ho, aby výpoveď okamžite zrušil a týmto zároveň vyjadrujeme profesorke Márii Bielikovej plnú podporu,“ uvádza petícia, ktorú zatiaľ podpísalo vyše 2400 ľudí. Jej iniciátori vyjadrili presvedčenie, že dekan „vážne poškodzuje záujem vysokej školy o férový a spravodlivý proces volieb do Akademického senátu FIIT STU, lebo výpoveďou Bielikovej zasiahol do procesu volieb, ktoré sa budú konať 16. januára.“

„Neodchádzam, cítim sa stále ako zamestnanec STU, považujem svoju kandidatúru do akademického senátu FIIT STU za platnú a verím, že mi nebude nijako zabránené uplatniť moje právo voliť,“ napísala Bieliková, okrem iného držiteľka titulu IT osobnosť roka. „Ako rektor som znepokojený z toho, že k rozhodnutiu prepustiť bývalú dekanku došlo pred právoplatným uzavretím prešetrovania,“ uviedol pre Trend rektor STU Miroslav Fikar. O novom „seriáli“ z prostredia univerzity v komentári denníka SME písala Zuzana Kepplová.

• Ešte ku koncu minulého roka Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo predstavila návrh nových akreditačných štandardov pre vysoké školy. Predseda agentúry Robert Redhammer v tejto súvislosti uviedol, že k návrhu sa vyjadrilo 135 fyzických a právnických osôb, ktoré zaslali vyše 1200 pripomienok. „Všetky zaslané pripomienky budú zverejnené spolu s vyhodnotením ich zapracovania do finálneho znenia štandardov. Predpokladáme, že sa tak udeje po ich schválení výkonnou radou pravdepodobne v priebehu marca,“ spresnil Redhammer.

To, prečo na slovenských vysokých školách klesol za posledných desať rokov počet študentov o viac ako 40 %, ale počet učiteľov sa nezmenil, rozoberá Martin Vančo v časopise .týždeň. Kritický názor k obsahu článku vyjadril komentárom jeho kolega Anton Vydra.

• O tom, že regionálne školstvo trpí nedostatkom učiteľov, písali Hospodárske noviny. Počet voľných miest v školách sa pritom oproti roku 2016 takmer zdvojnásobil. „Takto pred rokom sme hodnotili, že školy dosiahli v počte ponúk absolútny rekord. Ukázalo sa, že situácia v školstve bola však v roku 2019 ešte kritickejšia,“ uviedla hovorkyňa portálu Profesia Nikola Richterová.

• V úvode roka médiá informovali aj o výsledkoch procesu dokladovania bezúhonnosti učiteľov predložením odpisu z registra trestov do konca roka 2019. „Celkovo bolo elektronicky zaznamenaných 118 179 súhlasov o žiadosť z odpisu registra trestov. Počet odpisov je väčší, pretože niektorí učitelia majú viac úväzkov,“ vysvetľovalo ministerstvo školstva a doplnilo, že súhlas neeviduje v prípade 754 pracovných úväzkov.

 

Všimli sme si

• V systéme špeciálneho školstva sa na Slovensku vzdeláva približne 5,9 % žiakov základných škôl, čo nás radí na prvú priečku v Únii. „Európsky priemer je takmer štvornásobne nižší,“ poukazujú Hospodárske noviny na vyčleňovanie detí zo znevýhodneného prostredia z bežného vzdelávacieho prúdu. „Bez systémovej podpory škôl s výučbou detí z ťažkých podmienok nemôžeme očakávať ani zlepšenie výsledkov talentovaných detí. A ani zlepšenie vzdelanosti celej spoločnosti,“ píše v článku Konzervatívneho denníka Postoj Kristína Visolajská.

• Medzi osobnosťami, ktoré pri príležitosti 27. výročia vzniku Slovenskej republiky ocenila prezidentka Zuzana Čaputová, boli aj vedci a učitelia. Viac o vyznamenaných si môžete prečítať tu. Štátne vyznamenanie za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti školstva prezidentka udelila aj učiteľovi Ondrejovi Demáčkovi, ktorý poskytol rozhovor Denníku N.

• „Ministerstvo školstva na čele s nominantkou SNS Martinou Lubyovou dostalo vyše 40-tisícovú pokutu za to, ako nakúpilo stravovací systém od Kmotríkovej firmy GGFS. Ministerstvo potrestal Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý kontroluje štátne nákupy, pričom vytkol viaceré porušenia zákona,“ píše v novom blogu Nadácia Zastavme korupciu.

• Denník N priniesol ďalší rozhovor z avizovanej série interview s odborníkmi politických strán na školstvo. Denisa Gdovinová sa tentoraz rozprávala s Miroslavom Sopkom z hnutia OĽaNO.

Editor: Peter Dráľ | noveskolstvo.sk